Više od 370 miliona djevojčica i žena, koje i danas žive, ili svaka osma u svijetu, bile su žrtve silovanja ili seksualnog zlostavljanja prije 18. godine, objavila je Agencija Ujedinjenih nacija za djecu (UNICEF).
Ta brojka raste na 650 miliona, ili na svaku petu, kada se uzmu u obzir “nekontaktni” oblici seksualnog nasilja, poput internetskog ili verbalnog zlostavljanja, izvijestio je UNICEF, u, kako je nazvao, prvom globalnom istraživanju tog problema.
Ovo su prve brojke agencije o seksualnom nasilju nad djecom, globalno, a objavljene su dan uoči Međunarodnog dana djevojčica.
Ako podaci uključuju i druge oblike seksualnog nasilja, poput onog počinjenog na internetu ili verbalnog nasilja, onda bi brojka išla preko 650 miliona, što znači da se svaka peta djevojčica suočila s nekim oblikom nasilja, navodi UNICEF.
Situacija je složenija u najranjivijim regijama, poput onih sa slabijim institucijama, prisutnošću mirovnih snaga Ujedinjenih naroda ili prisutnošću velikog broja izbjeglica koje bježe od nasilja i nesigurnosti.
Izvršna direktorica UNICEF-a Catherine Russell nazvala je seksualno nasilje nad djecom “mrljom na našoj moralnoj savjesti”.
“Nanosi duboku i trajnu traumu, često od strane nekoga koga dijete poznaje i kome vjeruje, na mjestima gdje bi se trebalo osjećati sigurno.”
Dječaci i mladići također su pogođeni seksualnim nasiljem, izvijestila je agencija.
Procjenjuje se da je između 240 i 310 miliona dječaka, otprilike jedan od 11, doživjelo seksualno nasilje ili napad u djetinjstvu.
Prema podacima, najčešći slučajevi seksualnog nasilja događaju se u adolescenciji posebno između 14. i 17. godine, a oni koji ga trpe suočavaju se s većim rizikom od spolno prenosivih bolesti, zloupotrebe supstanci i problema s mentalnim zdravljem.
“Uticaj se dodatno pogoršava kada djeca odgađaju otkrivanje svojih iskustava ili u potpunosti skrivaju zlostavljanje”, saopštio je UNICEF.
Regije s najvećim brojem slučajeva seksualnog nasilja nad djecom su subsaharska Afrika, zatim istočna i jugoistočna Azija, središnja i južna Azija, te Evropa i Sjeverna Amerika.
Izvještaj je sastavljen nakon provođenja istraživanja u više od 120 zemalja i teritorija u razdoblju od 2010. do 2022., saopštio je UNICEF.