Bošnjačko vijeće u Crnoj Gori smatra zabrinjavajućim i osuđuje porast trenda i sve slučajeve nasilja na vjerskoj i etničkoj osnovi koji sve više eskaliraju širom Crne Gore i traži hitnu reakciju nadležnih organa.
“Svi ovi incidenti ne mogu se posmatrati kao izolovani slučajevi, već se itekako mogu dovesti u vezu sa nacionalnom, odnosno vjerskom pripadnošću žrtava.
Fizički nasrtaj na vlasnika sportskog objekta u Podgorici, slučaj kod Hadrovića džamije, takođe u Podgorici, napadi u Nikšiću, te nasilje u krugu školskog objekta u Beranama i najnovije teško ranjavanje nožem gimnazijalca u Baru, ne možemo drugačije ocijeniti već kao otvorene akte agresije, podstaknute mržnjom prema pripadnicima manjjnskog naroda”, navodi se u saopštenju Bošnjačkog vijeća koje potpisuje predsjednik Suljo Mustafić.
Očekuju oštru reakciju nadležnih, prije svega tužilaštva, kako kod kvalifikacija ovih krivičnih djela, tako i kod njihovog adekvatnog procesuiranja.
“Vjerujemo da je postojao način da se i do sada, kroz pravovremeno i adekvatno kažnjavanje slučajeva, pošalje snažna poruka da je u Crnoj Gori nasilje nedopustivo, posebno ako je inspirisano vjerskom ili nacionalnom mržnjom. Očigledna relativizacija ovih slučajeva i blaga reakcija institucija djeluje kao podstrek i ohrabrenje počiniocima i inspiratorima”, ističe se u saopštenju.
Nadalje, tvrde da su za porast nasilja i agresivno ponašanje u društvu, a posebno među omladinom izuzetno odgovorni i porodični ambijent u kome mladi odrastaju, loš obrazovno-odgojni sistem, ali i medijsko okruženje, gdje se, u javnom prostoru, bez cenzure, svakodnevno produkuje izuzetna količina mržnje, isključivosti, šovinizma posebno prema pripadnicima islamske vjere.
Pozivaju nadležne, policiju, tužilastvo i sudstvo, kao i Ombudsmana da svaku ovakvu pojavu na vrijeme uoče i sankcionišu.
“Pozivamo donosioce odluka – Vladu i Skupštinu da, kroz odgovarajuće izmjene zakona, kojima će se predvidjeti strože kazne i sankcije, smanje mogucnost za dalju nekontrolisanu i necenzurisanu produkciju fašističkih i šovinističkih sadržaja u medijskom prostoru i na društvenim mrežama.
Bošnjačko vijeće upozorava da je sličan društveni ambijent već viđen 90-ih godina prošlog vijeka u Crnoj Gori, te se nadamo da će država i nadležni uraditi sve da se zaustavi ovaj zabrinjavajući trend i ne dozvoli ponavljanje tragičnih situacija o kojima bošnjački i drugi manjinski narodi nose bolne traume”, naglašava se u saopštenju.
Stoga još jednom apeluju na sve državne institucije i relevantne subjekte da shvate ova dešavanja veoma ozbiljno i, sa aspekta svojih nadležnosti, preduzmu korake u cilju smanjivanja tenzija i prestanka raspirivanja mržnje u našem društvu, zaključuju iz Bošnjačkog vijeća.