Ministarstvo pravde, zajedno sa EU i UNOPS-om realizovalo vrlo važan projekat unapređenja računarske mreže u zgradi u kojoj su sudovi i tužilaštva u Bijelom Polju, saopšteno je iz tog resora. Cilj je veći kvalitet rada, brži pristup bazama podataka i bolje čuvanje podataka.
“Projekat unapređenja lokalne računarske mreže u zgradi u kojoj se nalaze Sud za prekršaje, Osnovno i Više tužilaštvo i dio Osnovnog suda u Bijelom Polju, uspješno je okončan. Realizovan je u okviru projekta „Podrška sektoru vladavine prava i osnovnih prava – Primjena jedinstvenog informacionog sistema pravosuđa”, koji finansira Evropska unija, a implementira Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS). Vrijednost projekta je 2,1 milion eura. Projekat je, u saradnji sa IKT službama Sudskog savjeta i Vrhovnog Državnog Tužilaštva, realizovalo Ministarstvo pravde”, kaže se u saopštenju.
Generalni direktor Direktorata za informaciono komunikacione tehnologije pravosuđa i bezbjednost podataka, u Ministarstvu pravde, Dražen Radonjić, kaže da je cilj ovog proiekta unapređenje informacionog sistema pravosuđa i tehničkih kapaciteta institucija, kao i osnaživanje ljudskih resursa u ovim institucijama.
„Primjena jedinstvenog informacionog sistema predstavlja izuzetno značajan projekat za pravosuđe u cjelini. Uz značajnu podršku EU i UNOPS-a kao kredibilnih partnera, Direktorat za IKT će i u narednom periodu ostati u potpunosti posvećen zadatku digitalizacije pravosuđa, unapređenja efikasnosti pravosudnih institucija i obezbjeđenja adekvatnih prostornih, tehničkih i bezbjednosnih uslova za rad pravosudnih organa”, saopštio je Radonjić.
Realizacija ove aktivnosti, kako navode, doprinosi većoj stabilnosti pasivne računarske mreže (LAN mreža) u institucijama, poboljšanju kvaliteta rada, bržem pristupu elektronskim spisima i bazama podataka, kao i lakšem pristupu informacijama za građane i druge zainteresovane strane.
Ovaj projekat predstavlja još jedan korak ka digitalizaciji pravosudnog sistema, što je od izuzetnog značaja za približavanje evropskim standardima i povećanje kapaciteta i pripremljenosti crnogorskog pravosuđa za EU integracije.
“Osim unapređenja rada konkretnih institucija projekat podrazumijeva i razvoj i implementaciju softverskih rešenja za Jedinstveni informacioni sistem pravosuđa (ISP), čime će biti omogućena bolja komunikacija institucija sa korisnicima usluga i strankama, kao i bolji pristup sudskim predmetima. Nabavkom računarske opreme za lokaciju za oporavak od katastrofa (Disaster recovery lokaciju pravosuđa – DR), kao i poboljšanje postojećeg Data centra sudstva, biće osigurana bezbjednost podataka”, ističe se u saopštenju.
Radonjić, kako kažu, ističe da će se jedna od aktivnosti odnositi i na sertifikaciju najvažnijih pravosudnih institucija u skladu sa standardom za bezbjednost podataka ISO 27001. Time će se omogućiti usklađenost korisničkih institucija sa relevantnim međunarodnim i nacionalnim standardima.
U okviru projekta planirano je i sprovođenje specijalizovanih ICT obuka za službenike odgovarajućih odjeljenja u pravosudnim institucijama, tužilaštvu i Ministarstvu pravde.