Osjećaj umora, praćen pospanošću, nedostatkom energije, malaksalošću, promjenama raspoloženja, čest je u ovo doba godine i uglavnom je posljedica prilagođavanja tijela novonastalim vremenskim uslovima.
Nije bolest, već stanje kojem u bitnoj mjeri kumuju loše životne navike i nepravilna ishrana.
Brza hrana, industrijske namirnice, zagađenje životne sredine, stalan osjećaj stresa, slaba fizička aktivnost, kafa umjesto doručka, neki su od faktora koji urušavaju zdravlje i čine nas dodatno umornima i pored toga što smo spavali 8 sati.
Tijelo prilagođava nivoe hormona i javlja se osjećaj umora
Često se sa dolaskom malo viših temperatura uobičajene aktivnosti obavljaju sa više napora, javljaju se poremećaj koncentracije, pa i promjene raspoloženja.
Stručnjaci navode da svi ovi simptomi rezultiraju manjom efikasnošću na poslu, što sve ponovo dovodi do dodatnog stresa i opterećenja.
Bitno je naglasiti da proljećni umor nije bolest, on je skup određenih psihofizičkih simptoma, kao što su bol u mišićima, slabost, malaksalost, bol u zglobovima, vrtoglavice, nesvjestice, poremećaj sna.
U proljeće dani postaju duži, tijelo prilagođava nivoe hormona i oslobađa se više endorfina, testosterona i estrogena, što dovodi do opterećenja za organizam, koji reaguje osjećajem umora
Manjak jednog vitamina i osjećaj umora
Tijelo se prilagođava i na temperature koje u proljeće variraju, kada temperatura poraste, krvni pritisak opada, jer se krvni sudovi šire, dolazi do vazodilatacije.
Zapaža se i nedostatak dovoljnih količina vitamina u organizmu.
U ovim situacijama ishrana igra važnu ulogu. Zimi se konzumira jača hrana, bogata mastima i ugljenim hidratima, unosi se više kalorija nego tokom ljetnjih meseci.
Dolaskom proljeća, nakon jednolične i nedovoljno izbalansirane ishrane u toku zime, najčešći uzrok prolećnog umora je nedostatak vitamina C.
Zbog manjka ovog vitamina redukovano je korišćenje kiseonika u ćelijama i tkivima, što dovodi do slabljenja imunog sistema organizma koji postaje podložniji infekcijama.
Nedostatak vitamina C izaziva malaksalost i manjak životne energije, a pored vitamina C, u ovo doba godine, značajan je nedostatak i vitamina D
Sa nedostatkom sunčeve energije smanjeno je lučenje serotonina, a povećano lučenje melatonina, pa otuda i dolazi osećaj pospanosti, organizmu je potrebno vrijeme da se prilagodi, navode ljekari.
Kako da savladamo osejćaj umora?
Kao načine da savladamo proljećni umor ljekari savjetuju blagu fizičku aktivnost.
I lagana svakodnevna šetnja biće od velike koristi, jer ćemo se posle nje, osjećati bolje, vitalnije, odmornije i samim tim snažnije.
Prvenstveno korekcija ishrane će organizmu dati elan za fizičku aktivnost i kretanje.
Preporučuje se pravilna, uravnotežena i raznovrsna ishrana, bogata vitaminima, makro i mikro nutrijentima.
Pravilno raspoređeni obroci u određenom vremenskom razmaku u toku jednog dana takođe su od presudnog značaja.
Naglasak je na porcijama sa svježim povrćem i sezonskim voćem
Na jelovniku bi morali da se nađu i mladi kupus, krompir, šargarepa, tikvice, zelena salata, krastavci, sremuš, mlada kopriva, spanać, blitva, brokoli, mladi crni i bijeli luk, kelj, keleraba, špargle i ostalo povrće.
Od voća jabuke, pomorandže i mandarine, kivi i banane i ananas, rano voće jagode, trešnje, kajsije.
Prednost dati plodovima sa našeg područja i mediteranskoj ishrani.
Biljnim uljima kao što su maslinovo ulje, umesto sirćeta koristiti limun, salate obogatiti klicama i mikrobiljem. Konzumirati sezonsko povrće i voće kojeg u proljeće ima u izobilju.