Priredio: V.J. (AntenaM)
Fotografije iz Kraljevine Crne Gore: na ulici, sprovodu, kafani…
Likovi crnogorskih vojnika, oficijera i podoficijera, kao i sveštenstva autokefalne Mitropolije – Crnogorske pravoslavne crkve.
I mali i veliki Crnogorci, i staro i mlado — uključujući guslara i njegovu publiku — na tepelucima kapâ nose zlatni monogram „H.I”.
Slike su dio impozantnih zbirki Imperijalnih ratnih muzeja (IWM), čiji je embrion osnovan 1917. u Londonu, a za publiku otvoren 1920. godine.
Muzeji sada imaju pet filijala u Engleskoj. Prvotno su bilježili svjedočanstva građanskih i vojnih napora i žrtava Ujedinjenog Kraljevstva tokom Prvog svjetskog rata, ali je nadležnost muzejâ u međuvremenu proširena na sve sukobe u koje su umiješane britanske ili snage Komonvelta od 1914. do 2012. godine.
Zbirke Imperijalnih ratnih muzeja „obezbjeđuju i podstiču proučavanje i razumijevanje istorije modernoga rata i ratno iskustvo”. Obuhvataju arhive: ličnih i službenih dokumenata, fotografija, filmskog i video materijala i zapisa usmene istorije, obimnu biblioteku, veliku umjetničku kolekciju i egzemplare vojnih vozila i aviona, opreme i drugih artefakata. Muzej se finansira državnim grantovima, dobrotvornim donacijama i prihodima kroz komercijalne aktivnosti kao što su maloprodaja suvenira, licenciranje i izdavaštvo.
U oko 11 miliona fotografija, razvrstanih u 17.263 kolekcije, nalaze se, dakle, i fotografije iz Kraljevine Crne Gore, saveznice Velike Britanije u Prvom svjetskom ratu.
Onomad snimljene ponajboljim aparatima, slike su odlične rezolucije i izoštrenosti.
Iz zbirke Imperijalnih ratnih muzeja evo u doslovnom prijevodu natpisa za fotografije (izvorno ponekih očigledno neprecizno upisanih), a redosljedom kojim ih ovđe reprodukujemo:
– „Crnogorski vojnici (ili grupa mještana) slušaju slijepog muzičara na Cetinju”; – „Crnogorke u nacionalnim nošnjama”; – „Crnogorski sveštenik nosi pušku”; – „Sahrana albanskog vojnika na Cetinju”, dvije slike s istom legendom; – „Crnogorci uživaju u piću u kafeteriji na Cetinju”; – „Crnogorski poštar na poslu”; – „Crnogorski dječaci u nacionalnim nošnjama”.
.
.
.
.
.
.
.