Planirani iznos budžeta Opštine Bar za 2024. godinu je preko 45 miliona eura, od čega je za kapitalni budžet opredijeljeno 23,5 miliona, odnosno više od 50 odsto. Ove godine fokus lokalne uprave biće usmjeren na uređenje grada, tj. izgradnju parkova, sportskih terena i dječijih igrališta, izdatke za građevinske objekte, naročito školstva i zdravstva. Radiće se i na izgradnji lokalne infrastrukture, od saobraćajnica pa sve do ulaganja u poboljšanje vodosnabdijevanja i sistema fekalne kanalizacije, a tu u prvom redu mislimo na izgradnju podmorskog ispusta na Velikom pijesku, istakao je u razgovoru za „Dan“ Dušan Raičević, predsjednik Opštine Bar.
On naglašava da ove godine planiraju da završe radove na izgradnji ulice „2“ po DUP-u Ilino, više saobraćajnica po DUP-u Topolica III i IV, Topolica – Bjeliši, Spič –Sutomore i Veliki Pijesak, te da izvrše rekonstrukciju hidrotehničkih instalacija u trupu magistralnog puta u Šušnju, na Topolici, Polju i Zaljevu.
– U planu nam je izgradnja hidrotehničke infrastrukture na području mjesnih zajednica, ali i podmorskog ispusta na Velikom pijesku, uređenja raznih površina namijenjenih za pješačke staze, sport i rekreaciju, kao i kontinuirani rad na obezbjeđenju adekvatnog broja parking mjesta. Ove godine započećemo sa izradom projektno-tehničke dokumentacije za niz projekata, a tu prevashodno mislim za izgradnju olimpijskog bazena, Doma za stare, uređenje parka u dvorištu Gimnazije „Niko Rolović“… Pristupićemo i izradi tri studije – dvije koje se odnose na izvodljivost izgradnje panoramske žičare Bar – Rumija – Skadarsko jezero i akva-parka u Baru, i treća koja se odnosi na sistem fekalne kanalizacije sa postrojenjima za prečišćavanje otpadnih voda – navodi Raičević.
Prioriteti rada, kako ističe, ostaju izgradnja imidža Bara ne samo kao ekonomskog čvorišta, lučkog i trgovačkog grada, već i kao turističke metropole u rangu sa najprestižnijim destinacijama mediterana. Tu su i ulaganje u infrastrukturu i stvaranje uslova za još snažniji zamah investicijama u oblasti turizma i ukupne privrede.
– Uvjereni smo da Bar, uz sve ljepote koje posjeduje, atraktivnost dvije obale, morske i jezerske, saobraćajnu povezanost i kooperativnost lokalne uprave i zajednice, nastavlja da raste kao jedan od najkonkuretnijih gradova u državi, ali i regionu – naglašava Raičević.
On podsjeća da je budžet Opštine za minulu godinu iznosio 31.650.000 eura, da su prihodi ostvareni od preko 39 miliona, a rashodi realizovani u iznosu od preko 23 miliona, od čega se na ostvarenje kapitalnog budžeta odnosilo 10 miliona eura. Od projekata na koje je, kako kaže, posebno ponosan, Raičević izdvaja započetu gradnju Dnevnog centra za djecu sa smetnjama u razvoju, koja se relizuje u saradnji sa Vladom i Upravom za kapitalne projekte, zatim stvaranje uslova da se u ovoj godini završe radovi na rekonstrukciji trga – šetališta u Sutomoru.
– U protekloj godini ispunili smo i sve preduslove da se počne sa izgradnjom regionalnog puta R29 Bar – Kamenički most – Vladimirske krute i izgradnjom fiskulturne sale za potrebe OŠ „Mrkojevići“ u Pečuricama. Važno je pomenuti i rekonstrukciju Sat kule u Starom Baru, kao i početak radova na temeljnoj rekonstrukciji enterijera Dvorca Kralja Nikole – navodi Raičević i dodaje da su kapitalnim investicijama najveća prepreka administrativne barijere.
– One se dominantno ogledaju u dugim procedurama za izradu neophodne tehničke dokumentacije i predugom trajanju postupaka eksproprijacije, u svim fazama tog postupka, a koji nas onemogućava da na vrijeme i u zadatim, okvirnim rokovima počnemo sa izgradnjom objekata lokalne infrastrukture. Takođe, česte varijacije cijena materijala i izvođenja radova mogu uticati na duži rok trajanja tenderskih postupaka, što takođe utiče na definisane rokove izgradnje objekata – navodi Raičević.
Fokusirani na realizaciju projekta Maljevik
– Rukovodstvo Opštine Bar je preduzimanjem odgovarajućih pravnih radnji, ali i kroz intenzivnu komunikaciju sa investitorom, omogućilo da se konačno razriješi višegodišnji sudski postupak između Opštine i investitora na projektu Maljevik. Investitor je uplatio više od 19.500.000 eura na ime duga za komunalno opremanje građevinskog zemljišta, uključujući i pripadajuće kamate. U potpunosti smo fokusirani na dalji nastavak realizacije ovog projekta, koji je od krucijalnog značaja za razvoj našeg grada – kaže Raičević.
Saradnja sa Vladom korektna, ali potrebno više razumijevanja za strateški razvoj grada
Iako saradnju sa Vladom ocjenjuje korektnom, smatra da je potrebno da ona ima veću mobilnost, ažurnost i razumijevanje za strateški razvoj grada.
– Ilustracije radi, Opština Bar ima sredstva od gotovo pet miliona eura na računu nadležnog ministarstva predviđena isključivo za postupke eksproprijacije zemljišta koje sprovodi ministarstvo u sklopu realizacije kapitalnih projekata za razvoj Bara, koja su još uvijek neiskorišćena inertnošću Vlade. Inače, Opština Bar iz sopstvenih sredstava finansira realizaciju gotovo 90 odsto razvojnih kapitalnih projekata. Vladi smo ranije uputili niz inicijativa za izgradnju Urgentnog bloka – nove bolnice na teritoriji Bara, za uređenje parka sa pratećom infrastrukturom na lokaciji kod barske gimnazije, puta preko Sutormana… Za UT uslove zatvorenog olimpijskog bazena uputili smo čak tri urgencije, poslednju u januaru ove godine, no još uvijek nemamo odgovor. Dakle, mi smo otvoren partner Vladi i očekujemo kooperativnost – poručio je Raičević.