U toku je sastanak predstavnika Sindikata prosvjete sa premijerom Milojkom Spajićem, ministarskom prosvjete, nauke i inovacija Anđelom Jakšić Stojanović i ministrom finansija Novicom Vukovićem kako bi pokušali da nađu riješenje nakon što su prosvjetni radnici juče stupili u štrajk.
Iz SPCG su saopštili da je u ponedjeljak nastava bila obustavljena u 138 ustanova, dok su pojedine radile djelimično, sa malim brojem zaposlenih koji nijesu u štrajku.
Predsjednik SPCG Radomir Božović rekao je da je nastava obustavljena u toliko ustanova i pored, kako je naveo, neviđenih pritisaka i zastrašivanja prema prosvjetnim radnicima koji su u štrajku.
Ministarstvo prosvjete danas je tužilo Sindikat prosvjete zbog štrajka.
Premijer Milojko Spajić pozvao je prosvjetne radnike da razgovaraju sa Vladom i poručio da nema potrebe za štrajkom i da pod pritiskom neće promijeniti odluke.
Iz MPNI su poručili da će uložiti sve napore da se što prije uspostavi redovni nastavni proces u svim obrazovno-vaspitnim ustanovama.
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija je Zaštitniku imovinsko pravnih interesa Crne Gore uputilo zahtjev za pokretanje postupka za utvrđivanje nezakonitosti štrajka u organizaciji Sindikata prosvjete Crne Gore, a sve sa ciljem iniciranja postupka pred Osnovnim sudom u Podgorici.
Iz ovog resora navode da je članom 31 Zakona o štrajku, propisano da postupak za utvrđivanje nezakonitosti štrajka može da pokrene poslodavac, odnosno reprezentativno udruženje poslodavca, reprezentativni sindikat ili štrajkački odbor. Stavom 2 istog člana, pripisano je da o Zahtjevu za utvrđivanje nezakonitosti štrajka, odlučuje nadležni sud, u roku od 5 dana od dana podnošenja zahtjeva.
“Naglašavamo da Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija i Vlada Crne Gore ostaju otvorene za dijalog i pronalaženje kompromisnog i održivog rješenja, ali i da su, s druge strane, institucije dužne da sprovode aktivnosti koje su normativno propisane u djelokrugu njihovog rada”, navode iz ovog resora.