12 C
Podgorica
Petak, 29 Marta, 2024
spot_img

Kreće ABA: Crnogorci nikad kompletniji i konkurentniji

Naši najbolji klubovi su već 2018. izborili nastup u plej-ofu; iste godine Budućnost Voli je Crnoj Gori donijela prvu ABA titulu. Čini se, da su i Barani i Podgoričani u sezoni pred nama konkurentni u borbi za tron, što ni ne kriju.

Regionalno takmičenje kreće sa gomilom organizacionih problema i neriješenih pitanja, ali i bez prisustva navijača zbog pandemije korona virusa. Pandemija je i razlog zašto prvi put, ove godine, takmičenje nije dobilo šampiona. Zato se košarkaška publika regiona prije svega nada, da će liga dobiti epilog na terenu narednog proljeća.

Aduti naših

Stekao se utisak, da su crnogorski timovi sa kompletiranim rosterima ušli u novu regionalnu sezonu. Budućnost Voli je kroz pripremne mečeve, ali i na startu Evrokupa, pokazala da ima dobro balansiran sastav – koji je upotpunio novi projektovani startni centar Vili Rid.

Kada su ,,plavi“ u pitanju, ne treba sumnjati u kvalitet novajlija Dragana Apića na centru i krila iz Kanade, bivšeg igrača Unikahe Melvina Edžima. Ostaje upitna uloga beka-šutera Rašada Vona, od kojeg se više očekuje u odbrani.

Snaga Podgoričana je izuzetno jako jezgro domaćih igrača koji dugo igraju zajedno. Ove sezone se mnogo očekuje od beka Nikole Ivanovića i krilnog centra Danila Nikolića, iza njih su odlične pripreme, kao i za naturalizovanog američkog plejmejkera Džastina Kobsa. Za svih 12 igrača u rotaciji čekaće se oporavak krilnog centra Alekse Ilića, koji je povrijedio koljeno.

Mornar je, sa druge strane, praktično sakupio rotaciju za tri kvalitetne petorke. Sjajan posao je odrađen ostankom Dereka Nidama, Džejkoba Pulena i Ajzee Vajtheda. Mnogo se očekuje posebno od bek-šutera Vajtheda, bivšeg igrača Bruklina u NBA, koji je odlično igrao na pripremama.

Barsi tim tek traži čvrstinu u igri pod obručem, a očekuje se da Lukoviću i Bjelici sjajna podrška budu Tejlor Smit na ,,petici“ i Keni Gebrijel na ,,četvorci“. Uz novajlije Aleksandra Lazića i Marka Jeremića kao važne igrače zadatka, očekuje se čvršći, raznovrsniji i zreliji Mornar.

Slika rivala

Stekao se utisak, da glavni rivali tek treba da kompletiraju sastave. Posebno evroligaš Crvena zvezda. Beogradski tim je odradio izuzetan posao dovođenjem beka Džordana Lojda iz Valensije, te bekova Lengstona Hola iz grčkog Promiteasa i Korija Voldena iz najvećeg rivala Partizana. Tako jaka spoljna linija je dostojna takmičenja u Evroligi. Ipak, projektovani startni centar Noko je morao napustiti klub zbog bolesti, a doveden je Emanuel Teri, atleta skromnog napadačkog arsenala iz turskog šampionata… Najavljeno je dovođenje jednog kombo-beka i startne ,,četvorke“.

Partizan je sačuvao skoro cijeli sastav iz prethodne sezone, a mjesto trenera povjereno je našoj košarkaškoj legendi Vladu Šćepanoviću. Novi plejmejker je Kodi Miler-Mekintajer koji stiže iz Cedevita Olimpije; a stiče se utisak da će,,crno-bijeli“ tražiti način da nadomjeste nedostatak koševa, pogotovo sa krilnih pozicija.

Glavni adut Cedevita Olimpije je novi trener Jurica Golemac; doveo je skoro sve ključne igrače iz Primorske… Veliki problem za tim iz Ljubljane je teška povreda projektovanog startnog centra Matijanga, što ih čini drastično manje konkurentnim.

Konačno, navijači su na sajtu ABA lige izabrali najbolju petorku ključnih pojačanja: Kodi Miler-Mekintajer (Partizan), Džordan Lojd (Crvena zvezda), Kendrik Peri (Cedevita Olimpija), Keni Gebrijel (Mornar) i Vili Rid (Budućnost Voli). Sasvim dovoljno za potencijalno neizvjesnu sezonu za pamćenje.

Devet šampiona

Do sada je devet klubova osvajalo titulu ABA lige – a najtrofejniji je Partizan sa šest titula i dva poraza u finalima. Slijedi Crvena zvezda sa četiri titula i takođe dva izgubljena finala, pa FMP (tada Refleks) sa dvije titule i jednim izgubljenim finalom.

Od timova koji su po jednom osvajali titulu – Cibona, Olimpija, Vršac, Makabi, Zadar i Budućnost Voli, najviše nastupa u finalima ima zagrebačka Cibona, četiri. Cedevita je čak četiri puta gubila finala, Krka i Mega po jednom.

Timovi sa najviše nastupa

Interesantno, samo su Cibona i Cedevita Olimpija (ranije Olimpija) igrali u svakoj od 20 dosadašnjih sezona ABA lige (uključujući i sezonu pred nama).

Zadar i Crvena zvezda imaju po 19, Budućnost 18 a Partizan 17 nastupa. Interesantno, na petom mjestu je slovenačka Krka sa 14 sezona u ABA, pa bosanskohercegovački Široki sa 12…

Partije za pamćenje

Najviše indeksnih poena na meču ABA lige ostvario je, u dresu Budućnosti protiv Refleksa 2004. godine, doskorašnji trener Mege Dejan Milojević – čak 59.

Najviše poena na meču ubacio je Milan Gurović za Crvenu zvezdu – 45 u duelu sa FMP-om 2006. godine. Najviše skokova, po 23, imali su Tomi Smit 2002. za Split protiv Refleksa i Boris Savović za Hemofam 2011. protiv kragujevačkog Radničkog. Rekord asistencija postavljen je 9. decembra prošle godine – Žan Mark Šiško ostvario ga je za Primorsku protiv Zadra.

Rekordi Crnogoraca

Četvorica igrača su do sada uspjeli da na ABA meču ostvare sedam blokada – među njima dvojica Crnogoraca. Zoran Nikolić za Budućnots Voli protiv Igokee 2016. godine i Slavko Vraneš za Partizan protiv Cibone 2010. godine. Na listi su i bivši centar Budućnost Volija Šon Džejms i Smiljan Pavič iz Olimpije.

Među četiri igrača koji su imali devet ukradenih lopti na ABA meču je i naš Goran Jeretin.

Raspored

Petak

18.00 – FMP – Primorska

Subota

17.00 – Igokea – Mega

19.00 – Budućnost Voli – Split

21.00 – Partizan – Borac

Nedjelja

17.00 – Zadar – Mornar

20.00 – Cedevita Olimpija – Krka

Ponedjeljak

18.00 – Cibona – Crvena zvezda

Posljednje vijesti
- Marketing -spot_img
Ne propustite