Podgorica
Petak, 29 Marta, 2024
spot_img

Iz ,,Morače“ se vidi Eurobasket

Žestoki, fokusirani, agresivni u pobjedi nad Velikom Britanijom 81:74 u punoj ,,Morači“, crnogorski košarkaši iznudili su čak 18 izgubljenih lopti rivala. I to mnogo govori. Uz kvalitet pojedinaca, Crna Gora demonstrirala je timski odnos i zalaganje, kakve treba da ima selekcija koja smatra da mora biti na Eurobasketu.

Igra u prvoj i trećoj četvrtini u odbrani, u kojima je ukupno primljeno samo 24 poena, je putokaz za tim selektora Boška Radovića. Debi novog stručnog štaba donio je dobar utisak, u situaciji kada je Crna Gora već na startu kvalifikacija bila pod teretom uloge favorita.

A Radović je računao na petoricu izuzetno razigranih igrača, koji su pravili razliku naročito onda kada su zajedno bili na parketu. Plejmejker Džastin Kobs je na debiju za naš nacionalni tim bio najefikasniji sa 19 poena uz osam asistencija – a junak u ključnim momentima bio je ipak bek Petar Popović. Mladi Cetinjanin meč je završio sa devet poena, četiri asistencije i dva skoka, ukupno 11 indeksnih poena. Na ,,petici“ je ekstra-kvalitet donio Marko Todorović (17 poena, sedam skokova, tri ukradene lopte), dok su iskusni Šehović i Bjelica (po 11 poena) donosili realizaciju nakon dobrog širenja igre.

Crna Gora je pokazala da će u ponedjeljak imati šanse i protiv oslabljene Francuske u gostima. Britanci su demonstrirali kvalitet, što garantuje fokus i jak motiv za naredne mečeve. Sve to su pozitivne smjernice nakon meča u punoj ,,Morači“, što pobjedi daje na značaju.

Borba pod košem

Do polovine prve dionice (visoka prednost 15:2) bilo je jasno da Britanci fizički teško mogu parirati našim košarkašima onda kad nemaju rješenja u odbrani pod košem. Startna osovina plejmejer Kobs – centar Todorović perfektno je funkcionisala. Prednost pod košem su ,,crveni“ koristili odlično da šire igru za otvorene šuteve iz ćoškova. Do sredine uvodne četvrtine naši su ibacili dvije trojke, a tranziciju rivala potpuno usporili. Do 9. minuta selektor Radović je već izveo drugu petorku na teren, svi starteri bili su već na klupi. U posljednjem napadu dionice rival je, trojkom Sokoa, smanjio na 24:14; ali razlika u kvalitetu bila je očigledna. Naši su imali 56 procenata šuta iz igre nakon deset minuta, ali i prednost 9-6 u skoku. Prednost pod košem bila je očigledna u toj fazi meča, pa je Marko Todorović već u 8. minutu ispraćen jakim aplauzom na klupu.

Upravo su ključni napredak u igri Britanci napravili u odbrani naših centara od starta druge dionice. Do 15. minuta meč je uveden u egal – a Radović je tražio tajm-aut onda kad je rival spustio razliku na svega dva poena.

U toj situaciji, u finišu poluvremena naši su pronašli rješenja sa distance. Bitne trojke pogodili su prvo kapiten Šehović (nakon tajm-auta) pa najiskusniji Bjelica. Šehović je četiri sekunde prije odmora iznudio faul pri šutu za tri, pogodio sva tri bacanja i donio prednost 42:38 na poluvremenu.

Prednost u skoku se istopila, Velika Britanija je u drugoj dionici imala pet skokova više, a nakon 20 minuta ukupno 15 (a Crna Gora 13). Veliki broj izgubljenih lopti Britanaca, čak 11, bili su odraz dobre odbrane naše spoljnje linije, koja je uglavnom uspijevala da spriječi tranziciju nezgodnog protivnika.

Uloga Popovića

Za naše je bilo izuzetno bitno da je Marko Todorović pronašao ritam u igri nakon uvodna dva promašena zicera na startu treće dionice. Vrlo važna bila su dva pogotka sa šest metara Petra Popovića, iz teških pozicija. Mladi Cetinjanin je bio pun pogodak u postavi od starta treće dionice, pogotovo u agresivnoj odbrani. Prednost 51:42 na pola treće dionice bila je zaslužena, kada je selektor Stojtel tražio tajm-aut za Britance.

Kada je maksimalnu prednost donio Danilo Nikolić, trojkom iz pik-en-popa sa Nikolom Ivanovićem za 56:42 na početku 27. minuta, glavni utisak bila je dobra odbrana. Naši su efikasno zatvorili prostor za prodor protivnika, a bili vrlo fokusirani u odbrani i nakon nakon ofanzivnog skoka Britanaca. Do kraja četvrtine (62:48), publiku na noge u punoj ,,Morači“ digle su na noge blokade Popovića u 28. i Todorovića u 29. minutu. Požrtvovanost je bila na nivou protiv atletski jakog i agresivnog protivnika. I takav odnos je odraz kvaliteta tima koji nastup na Eurobasketu vidi kao obavezu i jasan cilj.

U trenutku kada je kapiten Šehović nebranjen nakon odlične varijante sa Kobsom iz auta vratio dvocifrenu prednost (68:57), Britanci su imali 15 izgubljenih lopti. Prosto – fokus i agresivnost nše spoljnje linije bila je izuzetna i tek sa rijetkim padovima. Meč je definitivno riješen atraktivnim polaganjem Popovića, koji je tražio solo-prodor na samom kraju napada, za 74:65, dva minuta prije kraja. Rola mladog igrača Budućnost Volija bila je možda i ključna, u oba pravca. Čak pet igrača sa dvocifrenim indeksnim skorom su dokaz da je Radović imao jednu izuzetno razigranu petorku (Kobs, Popović, Šehović, Bjelica, Todorović). Britanci su u posljednjem minutu pokazali i kvalitet i motiv, imali su dva otvorena šuta za tri za samo poen deficita. Srećom nijesu pogodili, a naši su dobili opomenu za gostovanje ovom rivalu… Bez obzira na to, utisak je – Crna Gora je kvalitetniji rival od direktnog protivnika za plasman na Eurobasket. I biće konkurentan rival favoritu Francuskoj, u ponedjeljak u gostima, u 2. kolu kvalifikacija…

IZVOR: POBJEDA