16.9 C
Podgorica
Četvrtak, 28 Marta, 2024
spot_img

Crna Gora uplaćuje 80.000 eura Crnogorskom vijeću



Crnogorsko vijeće se 11. novembra ove godine, kako je precizirano, obratilo Upravi za dijasporu zahtjevom za materijalnu pomoć u kojem su sadržani konkretni operativni ciljevi za zaustavljanje negativnih posljedica, a tiču se, kako je navedeno, asimilacije dijela crnogorskih iseljenika.

– Imajući u vidu dostavljene programske aktivnosti ove organizacije, naročito one u kampanji prije popisa, ocijenjeno je da dostavljeni zahtjev Crnogorskog vijeća odgovara objektivnim potrebama crnogorske zajednice u Srbiji – kazali su iz Vlade.

U ovom dokumentu se naglašava da je “Crnogorska zajednica najviše podložna pritiscima u Srbiji koje prate konstantni medijski napadi, a čiji je cilj usmjeren na promjenu nacionalne svijesti unutar crnogorske manjine”.

– Intenzitet ovog procesa je evidentan kako se približava datum održavanja popisa stanovništva, planiranog za 2021. godinu. Od obnove crnogorske nezavisnosti 2006. godine status crnogorske zajednice u Srbiji se dodatno pogoršao, jer zadugo pripadnici crnogorske nacionalne manjine svoja kolektivna ljudska i manjinska prava zagaratovana Ustavom Republike Srbije i međunarodnim dokumentima nijesu mogli ostvarivati na pravno valjan način – navode iz Crnogorskog vijeća.

Zakon o nacionalnim savjetima nacionalnih manjina, te posebnom biračkom spisku za nacionalne manjine u Srbiji, kako je precizirano, usvojen je 2002. godine, a status crnogorske nacionalne manjine Crnogorcima je priznat tek 2014. godine, kada je formiran Nacionalni savjet crnogorske nacionalne manjine.

– Ovo je tijelo koje je trebalo da okuplja i reprezentuje Crnogorce u Srbiji, no njegov rad zadnjih pola decenije prati kompromitacija, što dodatno narušava ugled naše zajednice u Republici Srbiji – ističu iz Crnogorskog vijeća.

U takvim okolnostima, dodaju, “crnogorski orjentisane iseljeničke organizacije i istaknuti pojedinci počeli su aktivnosti na konsolidaciji crnogorske zajednice u Srbiji, čiji je cilj objedinjavanje i institucionalna artikulacija interesa crnogorske nacionalne manjine”.

– Fomirano je, kao supstitut postojećem Nacionalnom savjetu, Crnogorsko vijeće kao krovna organizacija Crnogoraca u Srbiji – napisano je u dokumentu.

Uprava za dijasporu je, kako je navedeno u dokumentu Vlade, u prethodnom periodu pružala materijalnu podršku Crnogorskom vijeću, odnosno njegovim konstituentima, saglasno svojim budžetskim mogućnostima.

– U okolnostima u kojima djeluje Crnogorsko vijeće uz zadatak unapređenja statusa crnogorske nacionalne zajednice u Srbiji značajnije aktivnosti mogu se jedino realizavati uz obezbjeđivanje dodatnih materijalnih sredstava – istaknuto je u informaciji.

Prostorije za rad

Crnogorsko vijeće obratilo se Vladi i sa zahtjevom za obezbjeđivanje prostora za rad ove organizacije u Beogradu i Vrbasu.

Ocijenivši da se u okolnostima u kojima djeluje Crnogorsko vijeće, uz zadatak unapređenja statusa crnogorske nacionalne zajednice u Srbiji, značajnije aktivnosti mogu jedino realizavati uz obezbjeđivanje adekvatnog prostora za rad ove organizacije i okupljanje naše zajednice u ovoj zemlji Vlada je zadužila Ministarstvo vanjskih poslova da preduzme sve potrebne pravne radnje kako bi ustupila na korišćenje Crnogorskom vijeću adekvatan prostor u Vrbasu u vlasništvu Crne Gore (adresa: Maršala Tita br.47).

Posljednje vijesti
- Marketing -spot_img
Ne propustite