16.8 C
Podgorica
Srijeda, 24 Aprila, 2024
spot_img

Belivuk tvrdi da je odbio da učestvuje u pokušaju terorizma

Nedjeljnik Vreme otkriva da su osumnjičeni za višestruka ubistva 7. februara pred tužilaštvom naveli da je službenik MUP-a Srbije od njih tražio da učestvuju u svrgavanju crnogorske vlasti oktobra 2016.

Veljko Belivuk i Marko Miljković iz Beograda, koji su uhapšeni prošle godine i terete se za više teških ubistava, u nedavnom iskazu pred tužiocima u Beogradu optužili su srpske vlasti da su, preko visokopozicioniranog službenika MUP-a, tražile od njih i njihovih kriminalnih pajtosa da pred parlamentarne izbore u oktobru 2016. godine pođu u Crnu Goru i učestvuju u svrgavanju vlasti Đukanovićevog DPS-a, ali da su oni to odbili.

Kako piše nedjeljnik Vreme u tekstu autorke Jasmine Dobrilović, Belivuk i Miljković su saslušani 7. februara u Tužilaštvu za organizovani kriminal (TOK). Koji dan kasnije dali su iskaz glavnom specijalnom tužiocu Crne Gore za organizovani kriminal Milivoju Katniću, koji ih je saslušao 10. februara u okviru istrage koja se protiv njih vodi zbog ubistva Damira Hodžića i Adisa Spahića, kao i otmice Mila Radulovića zvanog Kapetan.

VEZE POLICAJACA I KRIMINALACA

U iskazu pred tužiocima, kako navodi Vreme, Belivuk i Miljković su pred tužiocem kazali da je službenik MUP-a Srbije Nenad Vučković Vučko tražio od njega i njegovih prijatelja da budu 16. oktobra 2016. godine ispred zgrade Skupštine u Podgorici i ,,čekaju razvoj događaja“.

Nije prvi put da se u srpskim medijima pominje ime visokog oficira žandarmerije Nenada Vučkovića, naročito u pričama o organizovanom kriminalu i ultradesničarskim navijačkim grupama koje, prema svim dostupnim podacima, kontroliše vrh vlasti u Srbiji koju oličava Aleksandar Vučić.

Vučković je bio jedan od najboljih drugova Aleksandra Stankovića zvanog Sale Mutavi, vođe ozloglašene navijačke grupe ,,Janjičari“, koja je na stadionu fudbalskog kluba ,,Partizan“ zavodila red, ali i na drugim stadionima po Srbiji. Javna je tajna da su upravo ,,Janjičari“ predvodili akcije ,,disciplinovanja“ navijača koji su pogrdno skandirali predsjedniku Srbije. Tada su samo malobrojni znali da je jedan od vođa ,,Janjičara“ – visokopozicionirani čovjek Žandarmerije.

U žižu javnosti se Nenad Vučković našao nakon što ga je pomenuo advokat nekadašnjeg zamjenika načelnika SBPOK Dejana Papića. Advokat Branislav Tapušković istakao je da je riječ o čovjeku zbog koga je policija saslušavala Marka Miljkovića, najbližeg saradnika Veljka Belivuka.

Srpski mediji proteklih godina pisali su o Vučkoviću i njegovoj ulozi na tribini, u Skupštini Partizana, kao i kada je 2016. godine iz Vojske Srbije prešao u MUP Srbije, u elitnu jedinicu – Žandarmeriju.

Prema pisanju portala Direktno, pojedini mediji opisivali su ga kao bliskog prijatelja Saleta Mutavog (koji je ubijen 13. oktobra 2016), od koga se poslije ubistva oprostio i čituljom, ali i kao ,,emotivnog partnera“ Dijane Hrkalović, u to vrijeme sekretarke u Upravi kriminalističke policije, koja je u julu 2017. avanzovala i postala državna sekretarka.

U vrijeme kada je, pod za sada neobjelodanjenim okolnostima, jednu uniformu zamijenio drugom, Vučković je bio i član Skupštine FK Partizan, i to kao predstavnik navijača.

PONUDA ZA TERORIZAM

Upravo su, kako proizilazi iz teksta nedjeljnika ,,Vreme“, te policijsko-navijačke veze i ,,prijateljstvo“ bile razlog da Vučković ponudi Belivuku i Miljkoviću angažman u ,,inostranstvu“ – u Crnoj Gori pred parlamentarne izbore 16. oktobra 2016. godine.

– Član sam SNS-a od 2012. godine i uglavnom sam za njih radio sve šta su tražili na teritoriji Srbije, ali kada su mi predložili da (Aleksandar) Sale Stanković i ja učestvujemo pred parlamentarne izbore u Crnoj Gori u oktobru 2016. godine, a tiče se svrgavanja vlasti vladajuće stranke, ja sam to odbio. Početkom oktobra 2016. Saletu Stankoviću i meni (Nenad) Vučković je predložio da po nalogu naše vlasti, sa svojim drugovima, odemo u Crnu Goru pred parlamentarne izbore koji su bili, mislim, 16. oktobra 2016, da budemo ispred skupštine i da čekamo razvoj događaja, i kada dobijemo informaciju gde se Petar Petrović nalazi, odemo i, da tako kažem, uhapsimo ga, odnosno otmemo i čekamo dalje instrukcije – prenosi Vreme izjavu Belivuka.

Navode da je on objasnio da je Stanković to navodno odmah prihvatio, ali da ga je Belivuk od toga odgovorio.

– I ubedio sam ga da to ne radimo iako nam je Vučković garantovao da u slučaju da nešto loše krene i da nas uhapse, sigurno ćemo posle par meseci izaći iz pritvora jer iza svega stoji jedna strana ambasada – rekao je Belivuk, prenosi Vreme.

Kao i Belivuk, i njegov zatvorski drugar Miljković iznosi sličnu priču.

Nadjeljnik Vreme konstatuje da Belivuk i Miljković, svaki put kada imaju priliku, ukazuju na bliske odnose koje je njihova kriminalna grupa imala sa srpskim vlastima.

Srpski istražni organi povezuju Veljka Belivuka sa kavačkim klanom čiji je vođa Radoje Zvicer, a i crnogorski istražitelji su utvrdili veze dva klana i česta viđenja u Crnoj Gori i u Srbiji.

Javnost u Srbiji nedavno je bila uznemirena navodima MUP-a, ali i premijerka Ana Brnabić i ministar vojni Aleksandar Vulin, da je u prvoj polovini februara spreman atentat na srpskog predsjednika Vučića, da im je ta informacija ,,dostavljena iz jedne zemlje članice Europola“ te da je kao jedan od organizatora atentata targetiran Radoje Zvicer.

Što se, međutim, dešavalo prije nekoliko godina, sada tek isplivavaju detalji koji ukazuju da su postojale neke ,,tajne veze“ između Belivuka i oficira policije i Vojske Srbije.

Početkom 2017. Vojni sindikat Srbije je podnio krivičnu prijavu tužilaštvu protiv dvojice oficira VS zbog sumnje da su Aleksandru Stankoviću i Veljku Belivuku omogućili korišćenja strelišta u Pančevu, naoružanja i municije. Ovaj sindikat je u krivičnoj prijavi naveo da je ,,strelište sa njima koristilo i lice pod nadimkom Vučko“.

Mediji su tada objavili i fotografiju na kojoj je Vučković sa Borkom Aranitovićem, redarom koji je napao građane na inauguraciji Aleksandra Vučića, u junu 2017. godine, koji su protestovali protiv Vučića. Aranitović se obrušio i na novinare koji su pokušali da uzmu izjave od građana koji su nosili transparente protiv vlasti.

VEZE SA CRNOM GOROM

Upravo te godine su pred crnogorskim istražiteljima devet srpskih državljana u podgoričkom Višem sudu potpisali sporazum o priznanju krivice i potvrdili da su bili dio kriminalne organizacije u pokušaju terorizma.

Tačnije: da su vrbovani i plaćeni da dođu u Crnu Goru pred parlamentarne izbore i učestvuju u ,,velikom mitingu koji će se održati 16. oktobra 2016. ispred zgrade Skupštine Crne Gore“.

Prvostepena presuda Višeg suda u slučaju pokušaj terorizma u Crnoj Gori izrečena je 9. maja 2019. godine, a sutkinja Suzana Mugoša obrazložila je tada da je tokom procesa utvrđeno da su optuženi, među kojima su se našli i lideri Demokratskog fronta Milan Knežević i Andrija Mandić, bivši general srpske Žandarmerije Bratislav Dikić i dvojica agenata ruske obavještajne službe GRU Eduard Šišmakov i Vladimir Popov počinili krivična djela stvaranje kriminalne organizacije terorizam u pokušaju.

Prvostepenom presudom Šišmakov i Popov osuđeni su na 15, odnosno 12 godina zatvora. Dikić je osuđen na osam godina, dok su Nemanja Ristić i Predrag Bogićević dobili po sedam godina za stvaranje kriminalne organizacije i terorizam u pokušaju putem pomaganja.

Mandić i Knežević osuđeni su na po pet godina, Branka Milić tri godine, Srboljub Đorđević, Milan Dušić, službeni vozač DF-a Mihailo Čađenović dobili su po godinu i šest mjeseci, Dragan Maksić godinu i devet mjeseci, dok je Kristina Hristić osuđena uslovno na godinu.

Prema navodima iz presude koju je kasnije oborio Apelacioni sud Crne Gore, Šišmakov i Popov organizovali su u Crnoj Gori, Srbiji i Rusiji kriminalnu organizaciju početkom 2016. godine, a njeni članovi tokom februara postali su i Mandić, Knežević i Čađenović.

Status svjedoka saradnika u ovom predmetu dobio je Aleksandar Saša Sinđelić, koji je tokom tromjesečnog svjedočenja razotkrio do detalja plan prema kojem je, nakon proglašenja rezultata parlamentarnih izbora, trebalo da likvidiraju pripadnike Specijalne antiterorističke jedinice kod kampa Zlatica, dok je dio članova kriminalne grupe, ispred Skupštine Crne Gore, trebalo da puca na pripadnike bezbjednosnih snaga i okupljene građane, kako bi stvorili privid da je dio policije prešao na stranu demonstranata.

Bio je plan da DF zatim proglasi izbornu pobjedu, a onda da se uhapsi Milo Đukanović.

Apelacioni sud je početkom februara 2021. godine objavio odluku kojom je ukinuo prvostepenu presudu na koju su optuženi u pokušaju terorizma osuđeni na skoro 70 godina zatvora.

Predmet je vraćen na ponovno suđenje Višem sudu u Podgorici, pred potpuno izmijenjenim vijećem. Da li će novi detalji, o kojima ovih dana bruje srpski mediji, biti dio priče novog sudskog procesa za pokušaj terorizma 2016. godine?

Teško je vjerovati jer su mnogi akteri danas u drugim pozicijama: specijalni državni tužilac Milivoje Katnić je razriješen, a jedan od osuđenih, penzionisani general Žandarmerije Bratislav Dikić, rehabilitovan i nedavno se pojavio u stroju Žandarmerije na Dan državnosti Srbije.

Posljednje vijesti
- Marketing -spot_img
Ne propustite